Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Kush eshte ligji Nr 1
Anton Ashta

Postuar mė 4-5-2007 nė 21:33 Edit Post Reply With Quote
Kush eshte ligji Nr 1

i Republikes se Shqiperise?

Faqja e qendres se publikimeve zyrtare i fillon botimet qe nga viti 1952?!

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 19-6-2007 nė 07:50 Edit Post Reply With Quote
"Sot, në vitin 2007, kur numri i ligjeve në Shqipëri po i afrohet shifrës 10.000, nuk mundet mos të pyesësh se cili është ligji nr. 1 në radhë? Ligji nr. 1 në radhë është “Statuti i Këshillave Nacionalçlirimtarë” i miratuar në Konferencën e Dytë nacionalçlirimtare në Labinot të Elbasanit, në shtator 1943. Llogaritja vazhdon bëhet duke marrë si ligj nr 1 atë të shtatorit 1943. Këtu kemi të bëjmë me një marrëzi par excellancë juridike, pasi ndërsa shteti shqiptar është themeluar në 1912, ligji nr. 1 i tij i takon vitit 1943, kur në botë është praktika që edhe kur shfuqizohet një ligj ose një bllok ligjesh, numërimi i ligjeve vazhdon pas tyre, për të treguar vazhdimësinë e shtetit. Me këtë ne kemi fshirë veprën e Etërve Themelues."

sot

Kastriot Myftaraj

Ky fakti i "ligjit 1 " qe eshte ai i vitit 1943 kur Shteti Shqiptar eshte themeluar me 1912 verteton dhe nje here tezen time se RSH nuk eshte shtet, por dicka.

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0785260 sekonda, 26 pyetje