Kuvend-eDSH
Aktiv pėr herė tė fundit: Aktiv pėr herė tė fundit : Kurrė
Nuk keni hyrė [Hyrje - Regjistrohu]


Version i printueshėm | Dėrgo pėr njė shok
Nėnshkruaj | Shtoni tek preferencat
Autori: Subjekti: Demokracia
Anton Ashta

Postuar mė 29-1-2004 nė 15:01 Edit Post Reply With Quote
Demokracia

Them se eshte me interes qe te fillojme te diskutojme permbi disa teme pak teorike.

Cfare eshte demokracia?

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
Anton Ashta

Postuar mė 30-1-2004 nė 11:56 Edit Post Reply With Quote
"Demokracia paraqet formën më të keqe shtetërore, me përjashtim të të gjitha formave tjera". Ky citat rrjedh nga ish-kryeministri britanik Winston Churchill. Ai konkretizon gjendjen faktike: Një demokraci perfekte nuk ekziston askund. Përkundër të gjitha kritikave, demokracia, megjithatë paraqet procesin më të suksesshëm drejt zgjidhjes paqësore të konflikteve. Gjithkund në botë mbështeten njerëzit mbi të, nëpër rajone dhe sisteme të ndryshme.

Demokracia jeton nga bashkëpunimi i qytetarëve. Kusht për angazhim është njohuria. Mundësinë e inkuadrimit e kanë vetëm ata, të cilët posedojnë njohuri themelore mbi mekanizmat dhe institucionet e shtetit demokratik. Për këtë arsye, bartja e këtyre njohurive paraqet një ndër detyrat më të rëndësishme të edukimit politik, qëllimi i së cilit është pjekuria e qytetarit.

Çka është demokracia? Cilat forma të demokracisë ekszistojnë?
Si është zhvilluar ajo që nga fillet e saj në Greqinë antike?
Çka thojnë mendimtarët kryesorë politik?
Kur është një shtet demokratik? Cilat elemente themelore përmban ai?
Si duket një shoqëri demokratike?
Me cilat vështirësi konfrontohet sot demokracia?

Këto janë disa nga pyetjet, për të cilat do të bëhet fjalë në kompleksin tonë tematik Demokracia. Në pesë konsekuenca themelore me materiale, tekste dhe fotografi ekspozuese, si dhe me pjesë të veçanta mbi temat: Zgjedhjet, Opozita, Parlamenti, Klasikët e filozofisë politike, etj., do të përpiqemi të bëjmë të qartë nocionin Demokraci, gjithnjë duke pasur parasysh faktin, se demokracia nuk paraqet një gjendje statike, por një detyrë permanente.


Per me shume:

http://www.dadalos.org/alb/Demokratie/Demokratie/demokratie.htm

Por sot, Shqypni, pa m´thuej si je?

View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

Powered by XMB 1.8 Partagium Beta Build 20110207PM
Developed By Aventure Media & The XMB Group © 2002
Procesi i kryer nė 0.0664232 sekonda, 26 pyetje